ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ । 4 ଦିନ ଯାଏଁ  ବଜ୍ରପାତ ସାଙ୍ଗ କୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସହ ଜବରଦସ୍ତ ଘନ କୁହୁଡ଼ି । ଏହି ଜିଲ୍ଲା ମାନଙ୍କୁ ଜାରି ହେଲା ସତର୍କ ସୂଚନା…

 

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁ ଗଣ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ  ଆମ ର ଏହି ସୁନ୍ଦର ୱେବ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଅଛୁ । ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ । ଜଣାଇ ବାକୁ ଯାଉଛୁ ଏକ ଲଘୁଚାପ ବିଷୟରେ ଯାହା 4 ଦିନ ରୁ ଅଧିକ ବର୍ଷିବ ଏହା ସହ ବଜ୍ରପାତ ସାଙ୍ଗକୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଘନକୁହୁଡି । ତେବେ ଆପଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟ କୁ ଆରମ୍ଭ ରୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢ଼ନ୍ତୁ । ଆଉ ଜାଣି ପାରିବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ।

 

ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ଦିନ ହେବ ରାଜ୍ୟ ରେ ସିତ ର ପ୍ରକୋପ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ତେବେ ଏହି ଶିତ ର ପ୍ରକୋପ ରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ବହୁତ କଷ୍ଟକର ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଞ ମତ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଗତ 31 ତାରିଖ ଠାରୁ ଘନ କୁହୁଡି ସହ ବଙ୍ଗୋପ ସାଗର ଘୁନି ଭୁତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଲାଘୁଚାପ । ଯାହା ଫଳରେ ଆସନ୍ତା ୩୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ରେ ଲଘୁଚାପ କିମ୍ବା ସ୍ୱଳ୍ପ ମାତ୍ରାରେ ବର୍ଷା ହେବା ସହ ଘନ କୁହୁଡି ମଧ୍ୟ ରହିବ ।

 

 ତେବେ ଏହି କୁହୁଡି ଭିତରେ ଆପଣଙ୍କ ର ଦେଖୁବା ର କ୍ଷମତା  50 ମିଟର ରୁ କମ୍   ରହିବ । 10 ଟି ଜିଲ୍ଲା ରେ ଘନ କୁହୁଡି କୁ ନଜର ଆସିବା ପାଇଁ ଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାଣି ପାଗ ବିଜ୍ଞ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ର ସଂମ୍ପର୍କ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ୱାର୍ଣ୍ଣଂ ଜାରି କରି ଥିବା ବେଳେ ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡିକ ରେ ଜାନ ବାହାନ ଜାତାୟତ କରିବା ଦିଗରେ ବିହିତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରଦିପ୍ ଜେନା ନିର୍ଦ୍ଧେଶ  ଦେଇଛନ୍ତି । 

 

ଏହା ସହିତ ଘନକୁହୁଡ଼ି ଅନୁଭୂତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ୧୦ ଟି ଜିଲ୍ଲା ଗୁଡିକ ହେଲା ମୟୁରଭଞ , ଭଦ୍ରକ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ,ବାରିପଦା , ବାଲେଶ୍ୱର , ଜଗତସିହଂ ପୁର , କଟକ , ଅନୁଗୁଳ ବୈଦ୍ଧ , କନ୍ଧମାଳ ଏବଂ ନୟାଗଡ ରହିଛି । ଅସହ୍ୟ ଥଣ୍ଡା ପାଇଁ ଜନ ଜିବନ ଅସ୍ତ୍ୟବସ୍ତ ହୋଇ ପଡିବ ସେହି ପରି ବେଳେ 31 ତାରିଖ ରୁ ହିଁ ତାପମାତ୍ରା ରେ 2ରୁ 3 ଡୀଗ୍ରୀ କମିବ ବୋଲି ସୂଚନା ରହିଛି ,

 

ତେବେ ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

 

ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *